UZAK MESAFE YEMLENMESİ 1 Bölüm

UZAK MESAFE YEMLENMESİ
1. Bölüm
Bu yazıda tanıtılması gerekmeyen Danny Fairbrass çeşitli uzak mesafeyi yemlenme yöntemlerini açıklıyor. Birinci bölümde yazı sahibi uzaktan kumandalı yemleme gemileri hakkındaki görüşleri, ‘cobra’ kullanımının özellikleri, İngiliz ‘catapult’ (büyük boy top hamur atma aleti) ve ‘method fishing’i açıklamıştır.
Yazının orijinali aşağıdaki sitelerde yayınlanmıştır :
http://www.korda.co.uk/art/art.html
http://www.clubcarp.com/carp-fishing...aiting-part-1/

Uzak mesafede balık avı, herhalde fiziki ve teknik açıdan en zor Sazan Avı türüdür. Elleriniz ağrır, omuzlarınız kopar ve eğer bu av türü için gerekli araç-gerece sahip değilseniz balığın vuracağı düşündüğünüz mesafeye nasıl atacağını düşünürken başınız da ağrımaya başlar. Yarınki balık avının bugünkünden daha başarılı olacağı gibidir. Fakat eğer bu avı uygulamaya başlarsanız – bu üst seviye pilotajdır.
Gerçekten ben uzak mesafede avı seviyorum. Yemleme gemisi olmadan uzak mesafeyi yemleyerek balığı av bölgesine çekmek benim çok hoşuma gidiyor. Yemleme gemilerine gelince ben kesinlikle onlara karşıyım. Buna istisna olarak büyük göllerde balığın benim atış mesafesine ( 150 m) yaklaşmamasını gösterebilirim. Bu durumlarda ben de MECBUREN bu gemilerden kullanıyorum. Bu gemilerden İngiltere’de neredeyse kullanmadım. Fakat devasa büyüklüğü olan Fransa’daki ‘Chantecoq’ gibi göllerde büyük miktarda yemi kısa sürede atmanız gerektiğinde bu geminin kullanılması faydalı olacaktır. Yine de ben ‘Chante’ye oltalarımı atmayı tercih ederim – burada daha sessiz, daha isabetli ve daha hızlı davranabiliyorum.
En sevdiğim gölde balık avı yarışmaları da düzenlenmektedir. Son yarışmada organizatörleri uzaktan kumandalı yemleme gemisi kullanımına izin vermeleri için ikna ettim. İtiraf ediyorum ki son birkaç yılda ben de bu gemilerden kullandım. Bu yılki avlarımızda her gemi kullanımından sonra balık vuruşlarında belirgin bir azalma gördüm. Yemleme gemisiyle çok miktarda yem atılabildiğinden herkesin çok fazla yem attığını düşünüyorum. Bunu yaparken de yemin bölgeye dağılması yapılmadan sadece belirli bir noktaya atıldığını gördüm. Ben her zaman gemi kullananlara üstülük kurabiliyordum, fakat son dönemdeki aşırı gemi kullanımı bu üstünlüğümü yitirmeme neden oldu. Bana göre balık vuruşlarını azalttığı için gemi kullanımı azaltılmalıdır. Sazan’ın besleneceği birçok yemleme noktası oluştuğundan Sazan istediği zaman ve yerde beslenmesini devam ettirmektedir. Bu nedenle de av zorlaşmaktadır.
Bu yazı en modern uzak mesafeyi avlama çeşitlerine adanmıştır. 165 metreye atış yapabilirsiniz, fakat orada çok sayıda balık olmazsa balık yeminizi nasıl bulabilir? Tabii ki bu şekilde tek yem atışı tesadüfi bir balık yakalama şansınız olabilir, fakat daha çok balık yakalayabilmek için uzak mesafeyi yemlemeniz de gerekir. 100 metre ve daha uzağa yemleme bölgesi oluşturmak kolay değildir, fakat doğru araçlar ve tekniklerle bunu herkes yapabilir. Ben Frank Warwick ve Mark Hutchinson’a baktığımda normal 2 adam görüyorum, bu nedenle eğer onlar bunu yapabiliyorsa ben de yapmalıyım diye düşünüyorum. Sizler de bu şekilde düşünmelisiniz. Sizler de aynı hamurdan yoğrulmuşsunuzdur ve doğru ‘silahlarla’ ve iyi antrenmanla bunu sizler de yapabilirsiniz. Ve inanın bana iyi balık popülasyonu olan bir gölde rakiplerinizden daha uzak mesafede bir yemleme bölgesi oluşturabilirseniz korkunç başarılı av yapabilirsiniz. Eminim ki hava şartları ne olursa olsun bu uzak yemleme bölgesi tutarlı bir şekilde çalışacaktır.
Birinci uzak mesafe yemleme aracı ‘kobradır’. Ben düz kobra ile hiç atamadım. Eğri kobra kullanımı da Frank Warwick’in arkadaşı Oz denemem için kobrayı vermeseydi hala atamıyor olacaktım.


Kobradan o kadar çok etkilendim ki, bu icadı Frank’tan alarak patentini KORDA için aldım. Kullanımı çok kolay olduğundan ona Easy Stick adını verdik. Bunu abartılı reklam sayabilirsiniz, fakat eğer piyasada daha iyi kobra olduğunu bilsem onu kullanırım. Siz de deneseniz, başka kobra kullanmazsınız.
Tüm kobralar atılan boilide çok ciddi geriye dönük yuvarlama etkisi yaratmaktadır. Bu yuvarlama boilini parçalanmasına neden olmaktadır ve hiç birimizin dağılmış bir boiliyi yemlediğimiz 100 metreye değil de yüzlerce parçaya bölünmüş ve önümüzdeki 30 metreye düşmesi hoşuna gitmez. Boili veya diğer atılan yemin parçalanmaması için yemlemeden önceki 24 saat kurutmanız yeterli olacaktır. Kuruduktan sonra yem sertleşecek ve atış esnasında parçalanmayacaktır.
Ben manavdan aldığım mantar oluklarından 25 penc’e alıp yemlerimi onların üzerine koyarak kurutmaktayım. Bu olukları kıtadaki avlarım için hazırladığım yemler için de kullanmaktayım. Bu oluklarda boili hem alttan ve hem de yanlardan güzel kuruyacaktır. 3-4 gün gibi uzun süreli kurutmalarda yemler çok fazla kuruduğundan çok hafif kalır ve uzak mesafeye atılamazlar. Uzun yıllar Mainline Baits boililerini kullandım. Bu firmanın boilileri çok yumuşak sayılırlar ve kobra ile atmak için uygun sayılmazlar. Fakat 24-48 saatlik bir kurutma işlemi onları kobra ile atmak için kıvama getirecektir. Fusion türü boilileri derin dondurucudan çıkardığınızda parçalanmaz – aynı şeklide 24 saat kurutulduktan sonra da atış esnasında parçalanmaz.Kobra kullanımı için biraz alıştırma yapmalısınız. Eğer şu anda düz doğru bir kobra kullanıyorsanız, eğri kobra ile atmaya başladığınızda yemler önünüzdeki kıyıya düşecektir. Hareket tam tersi bir harekettir. Bilek hareketinden çok atış hareketine benzemektedir. Easy Stick’in ince uzun sapı vardır. Bu sapın görevi kolun aşırı yorulmasını engellemesidir. Daha kalın saplı kobralar kola aşırı yüklenir ve uzun süreli yemlemelerde kısa sürede kol yorulur. Sapın biraz daha uzun olması iki elle tutulmasını sağlar ve atışların daha isabetli ve dengeli yapılmasını kolaylaştırır.
Atış yapmak için ilk pozisyonda vücut ağırlığı arkadaki ayak üzerindedir ve gövde hafif geriye eğilmiştir. Kobra hedef bölgeye yönelmiştir ve bilekler sıkıca kobrayı kavramaktadır. Atışın tümünde bilekler gergin olmalıdır ki boili kobradan çıktıktan sonra bilek kobranın ileri hareketini durdurabilsin. Bu nedenle kobra ile atışın bilek hareketinden ziyade olta atışına benzediğini söylemiştim.
Her zaman yemlediğiniz bölgenin daha uzağını işaret alınız. Bu atış menzilinizi artmasına neden olacaktır, ki bazı insanlar boilinin kobradan çıkışını biraz geciktiriyor ve bu da boilinin yakında su yüzeyinde sıçrayarak gitmesine neden olmaktadır. Atışın son aşamasında vücut ağırlığı ön ayak üzerine geçmiş olmalıdır. Bunu golfteki swing gibi düşünün, bu uzaklığı ve isabeti arttıracaktır.
Eğer siz tüm hareketi doğru bir şekilde yapıyorsanız boilinin geri yuvarlanarak uçması, onun daha da havalanmasına neden olacaktır ki bu da mesafenin artmasını sağlayacaktır. Eğer yeminiz uçuş esnasında sağa-sola hareket yapıyorsa demek ki atışınız bir doğru üzerinde yapılmamıştır. Bunun için kobranın dairesel hareketi bir düzlem üzerinde olmalıdır. İlk önce yemi düz ileri atmayı çalışın, ancak ondan sonra uzak atışlara geçiniz.
Yemleme esnasında hem yakın ve hem de uzak mesafede olsun belirli bir tempoya girmeniz çok önemlidir. Bu nedenle atacağınız yem elinizin altında olmalıdır. Bunun için en basit çözüm boili bel çantası (boili bm bag) almanızdır. Bu çantaları FOX, FISHRITE ve CHUB gibi firmalar üretiyor. Bunları çantalar ( 1 kg yakın yem alır), bel çantası gibi belinize bağlayarak yemi almak için eğilmenize gerek kalmadan kolayca alıp atmanız sağlanır.
Bir tavsiye daha: atacağınız mesafeyi kısaltmak için her atışta aynı gücü kullanın, fakat kobraya daha çok sayıda yem koyunuz. Meselâ rüzgarsız bir havada 22 mm tam yuvarlak bir boiliyi ben 120 metreye atabiliyorum. 2 adet boiliyi aynı güçle atarsam 100 m. 3 tanesi 91 m. ve 6 tanesini de 65 metreye atabilirim. Bu nedenle diğer kobralarla yemleyenlere göre ben 6 kat daha hızlı 65 metrelik mesafeyi yemleyebilirim. Aynı şekilde gece de aynı güçle 6 boiliyi atarak aynı bölgeyi her balık vuruşundan sonra yemleyebilirim. Diğer kobralarla yemleyenler ise attığı yemin ne tarafa gideceğini bilemezler.
Attığınız yem aynı zamanda martıların da dikkatini çekmektedir ve martılar yeminizi yiyebilir. Yemin yüksek hızda yuvarlanmasından dolayı batması çok yavaş oluyor. Bu nedenle martıların yem batmadan onu yakalama şansları var. Ben hava kararırken, yemin tam olarak nereye düştüğünü görebilecekken başlıyorum ve hava karardıktan sonra da devam ediyorum. Gündüzleri kobrayla yemlemek, inanın bana bazen boşa zaman harcamak ve yemin martılara atılması demektir.

İkinci uzak mesafe yemleme aracını bana ilk kez İngiltere Sazan Avı Yarışmasında 2 yıl önce gösterdiler.Bu yarışmaya ben yarışmacı olarak katılmamıştım. Bizim ticaret müdürümüz Criss Rose bu aleti bana göstermek için sabırsızlanıyordu. Yemin gittiği 110 metrelik mesafeyi görünce uzun uzun gülmeye başladım. Bu mesafe yemleme sapanıyla atabileceğiniz mesafenin 3 katıydı! Bu aletin oldukça basit bir yapısı vardır – iki tarafı kalın iple bağlı sapan meşinidir. Bu alet spod kamışı ile atılıyor. Meşinin içine konulan yem topu (yaklaşık yumruk büyüklüğündedir) meşinin iki tarafına sıkışarak düşmez. Aynı yemleme raketi atışında olduğu gibi atışla atılır, fakat raket gibi yemleme bölgesine kadar gitmez. Meşin 10 metre giderse yem topu 100 metreye gitmektedir.
Bu amaca en uygun bana göre Drennan firmasının dip yemi atmak için ürettiği sapanın meşinidir. Bu meşinin sert içi olduğundan yemi daha dengeli tutabiliyor. Yumuşak meşinler uygun değildir. Yem bunlardan kolayca düşebilmektedir. Biz bu aletin seri üretimini de düşündük, fakat gördük ki isteyen herkes bu aleti kendisi 2 pounda mal edebilir. Seri üretimi ise çok daha pahalıya mal olacaktı.
Bu aleti yapabilmek için 30 cm uzunluğunda örme veya mono misinadan 2 adet sağlam köstek yapmalısınız. Bunları meşinin 2 tarafındaki deliklere bağlanır. Bu 2 adet kösteğin birleştiği yerde bir fırdöndünün güvenli düğümle bağlı olmalıdır. Atış esnasında raket atar gibi makinenizin sarma telini açmak zorundasınız. Ben açmadan denediğimde sarma telinin kolunu kırmıştım.
İlginç olan yem topları ne kadar daha büyük ise (mantıklı büyüklükte) o kadar daha uzak mesafeye gidiyorlar. Normal olta atışlarında olduğu gibi bir kez bu yem toplarını attığınızda çok kısa sürede atışlarınızı aynı noktaya atabilmeyi başarabiliyorsunuz. Aynı atış mesafesini tutturabilmek için raketle yemlemede gibi misinanızı makine klipsine takmanız gerekmiyor. Aleti makineyle geri toplamak gerekmediğinden yemleme hızınız çok yüksektir. Çok kısa sürede geniş yemleme alanını ‘yem halısına’ çevirebilirsiniz.
Yemlemede alabalık pelletinden başlayarak çok bileşenli ve çok karmaşık yem kullanabilirsiniz. Önemli olan yemin hamur halini kolayca alabilmesidir. En sevdiğim yemler yumuşatılmış alabalık pelleti ve vitalindir. Her ikisi de çok iyi hamur gibi yapışır ve en önemlisi Sazan onları yemeyi seviyor! Hemen hemen her zaman yemlerimde kenevir tohumu kullanmaktayım. Bununla birlikte Hinders High Betain ve Dynamite Swim Stims gibi çeşitli pellet ve toz karışımlar kullanıyorum. Yem topunun en son bileşeni mutfak parçalayıcısı ile parçalanmış boilidir. Bu parçalayıcı her Sazancı’ nın malzemeleri arasında olmalıdır.
Yem topuna istediğiniz aroma ve sıvı karışımlar kullanabilirsiniz. Ben çok sık Mainline Baits Maple 8’i iştah açıcı ve cezp edici olarak kullanıyorum.

Mainline Baits firmasından her sıvı Metamino, Molasses veya aroma farklı etkiyle çalışacaktır. Ayrıca belirtmek isterim ki Bovril adında üretilen ve kaynar suda eritilen dana eti suyu da çok önemli cezp edicidir.
Yemleme miktarı yemleme alanına çekebileceğiniz tahmini balık sayı ve büyüklüğüne göre belirlenmelidir. Bu tabii ki hava şartlarına da bağlıdır ve ne kadar hava şartları uygun ise o kadar daha çok yem atılmalıdır. Örneğin yaz ortasında iyi balık popülasyonu olan bir gölde, düşük hava basıncı ve uygun olan güney-batı rüzgarında gece avı öncesinde ben tereddütsüz 30 yem topu atarım. Aynı gölde Kasım ayında 6 yem topuyla başlarım. Eğer çok sayıda yem topu atmayı düşünüyorsanız, aynı tempoda aynı noktaya atabilmek için bu topları daha önceden hazırlamak zorundasınız.

Attığınız topların önemli bir ağırlığı olduğundan atış yaptığınız ve misinayı tutan parmak üzerinde önemli bir yüklenme meydana gelecektir. Bu nedenle hem daha uzak mesafeye atabilmek ve hem de parmağınızın aşırı yorulmasını ve yaralanmasını önlemek için özel deriden yapılmış yüksük kullanmalısınız. Ben hiçbir zaman bu yüksük olmadan yemleme yapmam.

Üçüncü yemleme yöntemi ‘method yemliktir’. Bu yöntemle yem topunun bu kez iğne ile birlikte yemin yenilenmesidir.Bizim yemliklerimizin bir kanadı kurşundan yapılmıştır ve bu nedenle yemlik her zaman aynı pozisyonda dibe düşecek ve eğer siz bu kurşun kanadının ters tarafına iğnenizi bağlar veya saplarsanız iğneniz her zaman yemlik dibe vardığında üst tarafında kalacaktır ve balığın iğneyi ağızlaması kolaylaşacaktır. Bu kurşun kanat yemliğin uçuşunu etkilememektedir. Method avının en büyük uzmanlarından Tim Hodges yerinden bu yemliği 120 metre mesafeye atabiliyor. Burada ince nokta yemliğin aşırı yemle yüklenmemesindedir. Yemliğin iyi bir şekilde ‘doldurulması’ da önem arz etmektedir. Yemliğe birinci ve en içteki orta katmanına hamur olarak hazır boili hamuru sıkıca yapıştırabilirsiniz ( Mainline bu hamuru mantar top ile yüzen boili yapımı için üretip satmaktadır). Diğer katmanlarını ufak balıklar yese de bu orta katman her zaman yemlikte kalacaktır. Hamurun en dış katmanı çok iyi şekilde yemlik üzerine yapıştırılmış ve kanatların dışına taşmaması gerekir. Bu uzun mesafe atışını ve uçuşun dengeli olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yemliğin ön tarafı her zaman daha büyük ve ağır olması gereklidir. Korda’nın yemliklerinde kanal ve çukurlar vardır ki bunlarla yemin daha dayanıklı ve uzun süreli üzerinde kalması sağlanır. Ayrıca bizim yemliğimizde yemin düşmesini önleyen çok özel ‘yansıtıcı’ var. Bu özellik başka yemlikte yoktur ve dolayısıyla piyasada daha iyisini bulamazsınız.
Yemlikler 1,5 , 2 ve 3 Oz (87 gram) ağırlıkta üretiliyor. Büyük olanlar uzak mesafede ve yandan esen sert rüzgarlı havalardaki avlar için uygundur. Geçen günlerde Dave Lane 100 metrelik avlar ve yan rüzgarda 2 Oz ağırlıktaki yemlik dipte yuvarlanacağına dikkatimi çekti. Oysa 3 Oz (87 gram) yemlik dipte daha dengeli duracaktır. Bu kadar uzak mesafeye atılabilmek için yemliğin yeterli ağırlıkta olması gayet açıktır. Aynı zamanda bu ağırlıktaki ( 5 Oz da olabilir bu) yemliği atmak için güçlü kamışa ihtiyacınız olacaktır.
Sonuç olarak belirtmek isterim ki iğne kösteğini daima yemlikteki hamurun içine gizlemelisiniz. Bu şekilde kösteğin dolaşması engellenir ve uzak mesafeye atmak kolaylaşır.
Yemsiz avlanmamalısınız, ben her zaman az miktarda da olsa en azından PVA poşet veya Boilie Funnel içine yem koyup avlanırım. Eğer uzunlukları 3 cm ise oldukça uzun mesafeye atılabilirler.
Fakat burada tekli yemle efektif avlanamayacağınızı söylemiyorum. Yemlenen bölgede tekli yüzen veya batan yemle başarılı av yapabilirim. Yemleme bölgesine her 3 oltanızı farklı yemle atıp hangisi çalışacağını görebilir ve devamında diğer oltalarınızı da aynı yemle atabilirsiniz.

Gergin misinalar,
Danny Fairbrass

Çeviri:Erdinç S. Hatib

 

Her hakkı saklıdır.
!! www.avrasyader.org'da Bulunan Bilgiler veya Dosyalar İzinsiz Kopyalanamaz !!

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret96123
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Saat

Sponsor Bağlantı