UZAK MESAFE YEMLENMESİ 2 BÖLÜM

UZAK MESAFE YEMLENMESİ

2BÖLÜM

İkinci bölümde yazı sahibi raket ile yemlemenin ayrıntılı teknik ve taktik tarafları üzerine yazmıştır. Ayrıca uzak mesafe yemlemesinin verimli yapılabilmesi için kullanılan araç ve malzemeleri irdelemiştir.

Kuşkusuz uzak mesafe yemlenmesinde en çok RAKET KAMIŞINI (spod rod) kullanmayı sevdiğimi belirtmek isterim. Son birkaç yılda avlandığım tüm yerlerde raketle yemleme yaptım. Taktiksel özelliklerini açıklamaya başlamadan önce müsaadenizle nadiren de olsa yeterince verimli olmadığı durumları açıklamak isterim.Birincisi, balık popülasyonu çok düşük ve büyük oranda balıkçı baskısı olan göllerdeki balıklar genelde spodding’e (raketle yemleme) kötü cevap verir. Fakat eğer gölünüz büyük ve sık olmayan aralıklarla avlanıldıysa su yüzeyinde şapırdatan raketten korkmayacaktır. Bunun kesinlik kazanması ancak deneyerek belirlenebilir.
İkinci olarak gölde diğer kızılkanat gibi balıkların büyük popülâsyonları olduğu durumdur. Bu balıklar su yüzeyinden yavaşça aşağı düşen yem parçacıkları tarafından hızla yemleme bölgesine mıknatıs gibi çekilir. Bu balıkları engellemeyi 20 mm boililer dahi yapamaz. Mesela ben Belçika ve Hollanda’da devasal kızılkanat popülasyonlarından dolayı kenevir tohumu ve pelletle yemleme yapamadım. Bir defasında böyle bir yemleme denemiştim – sonuç olarak alarmlarım tüm gece susmadı ve inanın bu Sazan’dan değildi. En sonunda taş gibi sert ve 24 mm çapında boili ile Sazan avlayabildim. Arkadaşım sadece boili ile yemlemesine rağmen hiç Sazan avlayamadı. Bunu da küçük balık büyük balığı çeker tezini ne derece doğru olduğunu açıkladığını görmüş olduk.
Genel olarak her nerede yemlediysem, en ufak ve sessiz koylarda bile raketle yemleme iyi verim vermiştir. En iyi verim ve sonucunda başarı ise balığın birçok farklı yönden gelebileceği açık alanlarda alınır.
Söylediğim gibi son 3 yılda 75 metre mesafeye kadar avlandığım her gölde raketle yemlemeyi yeteri kadar yaptım ve dolayısıyla avımı kolaylaştırmak için elimden gelen her şeyi yaptığımı söyleyebilirim.Spodding ( raketle yemleme) yapmak için en önemli araçların makine ve kamışın var olan uyumudur. Ben gerçekten son derece ilginç kamış kullanmaktayım. Deneyen herkes yemleme raketi aracılığıyla nasıl kolaylıkla bu mesafeleri yemlediğimi anlayacaktır. Kullandığım kamış Daiwa Infinity X, 13’ ve 3 lb.’dir. Daiwa benim için bu kamışı 12’ e kadar kısalttı. Kamış boyundan yaklaşık 30 sm kısaltıldığından bu kamışın çok yavaş eğilme ve çok hızlı doğrulabilme kabiliyeti oluştu. Diğer Infinity kamışlar gibi 3 lb atarı olmasına rağmen çok hızlı ve sert yapısı ver. Bu da iyi atış yapabilme kapasitesini son derece arttırdığını ifade edebilirim.
Eğer sizler bu tip kamış arayışına girerseniz ciddi sıkıntıya düşersiniz. Nedeni ise bu kamışların üretimden kaldırılmasıdır. Kaliteli spod rod (raket kamışı, yemleme kamışı) üreten diğer firmalar Century ve Free Spirit’tir. Eğer sizin yeterli tecrübeniz yoksa çok güçlü ( yüksek atarlı) kamış almayınız. Böyle bir kamışı yeterli yükleyemeyebilirsiniz. Her zaman kişiye özel üretilmesini tavsiye ederim – nedeni ise seri üretimdeki kamışların ‘sapları’ çok kısa olmasıdır.
Çok uzun zaman önce casting ustası biri bana demişti ki daha uzun saplı kamışla hem daha uzun mesafe atışı ve hem de çok daha kolay yapılması mümkündür.
Son dönemin modası olan süper ince (ultra slim) tipi kamışların kullanılması, buna istisna çok küçük ellerli olan balıkçılardır, dengeli ve güvenli değildir. Benim tüm kamışların ‘duplon’ kaplamalı sapı vardır.
Görünüşü çok hoşuma gittiğinden ve kullanılması çok rahat olduğundan bu kamışları kullanmaktayım.
Kamış sapı ucundan makine yuvası üst tarafına kadar mesafe yaklaşık 68 cm civarındadır. Böyle uzun sap kamışı ilk önceleri biraz tuhaf his yaratabilir fakat iradeli çalışmakla kamışın verebileceği maksimumu çıkarmaya çalışmalısınız. Bir sonraki yazımda kurşun ve raketi uzun yola göndermek için daha basit atış şekillerini açıklamaya çalışırım.
Kamışlarımın bir önemli özelliği de en büyük porselenin çapı en azından 40 mm olmasıdır. Kamış üst porselenleri de tek ayaklı olduklarından kamış ucu daha hafiftir ve dolayısıyla da atışın daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Tabii ki tek ayaklı olması sağlamlık ve dayanıklılığı düşürüyor fakat ek ağırlık hakikaten işimizi ciddi zorlaştırdığını düşünüyorum.
Son dezavantaj olarak porselenleri makineye çok yakın dizildiğini görüyorum. Benim kamışımda ise ilk (en büyük) porselen 2 parçalı kamışın eklenti yerine mümkün olduğu kadar yakındır. Bu durum atış esnasında en alt porselene misinanın dolaşmasını önlemektedir. Tüm bu ufak değişiklikleri bir yere topladığınızda bambaşka bir kamış elde edeceksiniz, ki bu kamış, seri üretim kamışlardan tamamen farklı bir kamış olacaktır. Bunun için böyle özel bir kamış elde etmek için birkaç fazla sterlin harcamaya değdiğini düşünüyorum.

Makinelere gelince ben tamamen Daiwa kullanmaktayım. Bazıları bu firmanın ufak model makinelerini spodding için alarak büyük hata yaptıklarını söyleyebilirim. Ben tam tersine elimdeki makinelerden en iyisini kullanarak yemleme raketini en uzak mesafeye atmaya çalışıyorum. Bunun nedeni de raketi oltayı attığımız kurşun kadar uzağa atamamızdır. Dolayısıyla benim yemleme kamış ve makine setim mümkün olduğunca ve elimdeki en iyisi olmalıdır. Daha önceleri mükemmel bir makine olan Daiwa Tournament 5000T modelini kullandım. Hala da en ekonomik kamışlarımda kullanırım.
Sonrasında şu anda piyasada bulunan en pahalı makine olan Shimano Technium 10000 kullandım. Gerçekten bu makine çok uzağa, 5000T’den çok daha uzağa atabiliyordu. Bu makinenin tek olumsuz yanı geri sarma hızının bu büyüklükte bir makine için çok düşük olmasıdır. Fakat yine de makineler arasında o bir Rolls Roys’dur.

     

 Şu anda kafası ters konüs şeklinde olan Diawa Emblem Z kullanıyorum. Onun yumuşak hareketi, yüksek geri toplama hızı var ve misinayı kafaya mükemmel dizmektedir. Rahatlıkla bir çok yönden kullandığım en iyi makine olduğunu söyleyebilirim. Technium daha uzağa atabilir, fakat bunu tam olarak denemedim. Fakat Emblem Z çok yumuşak hareketi, çok güvenli olması ve daha yüksek geri sarma hızı olduğundan onu tercih ediyorum. Raketle yemleme yaparken her zaman Berkley Whiplash на 20 lbkullanırım. Onun kalınlığı 4 lb monofilament misina kadardır ve çok yumuşak olduğundan uçması çok kolaydır. Shokleader olarak da Whiplash 50 lb veya Korda Armakord 50 lb kullanırım. Amaca yönelik Whiplash’ın yüzme özelliğinden dolayı kullanımı avantajdır. Bu özellik raketin, 90 metre mesafede olsa dahi bu onun yüzeye çıkmasını kolaylaştırır. Bu shockleader’i kullanırken atıştan önce daima makine kafasını ıslatınız. Aksi takdirde kuru misina halkaları makine kafasından çok hızlı boşalacağından ‘sakal’ oluşacak ve misinanız kamış porselenlerine dolaşma ihtimali doğacaktır. Bunu atışlardan önce ve her 10 atıştan sonra mutlaka yaparım. Sizler de yaparsanız atışlarınız daha düzgün ve verimli olacaktır.
Şimdi de direk yemleme raketlerinden bahsedelim. Binlerce kez raketle yemleme yaptıktan sonra en iyi raketi yapmak için ihtiyacımız olanları net olarak belirledik. İlk önceleri ben Free Spirit firmasının raketlerini kullandım. Bu raketlerin çok düzgün uçuşları vardır, fakat yüzme kabiliyeti iyi olmadığından ağır karışımlarla yemlediğinizde raketin su yüzeyine çıkması çok zaman almaktadır. Bunu çözmek için raketin çapında bir mantar kesip raketin iç burun kısmına koydum. Bu oldukça faydalı oldu, fakat belirli bir zaman sonra mantar epey su emdiğinden işlevini kaybetmeye başladı.

Ayrıca da raket ağırlığı çok fazla arttığından kullanılması da tam bir işkenceye dönüştüğünü söyleyebilirim. Tüm bu nedenlerden dolayı yeni ve daha fonksiyonel raket tasarımına başladım. Daha hafif, uçuş özellikleri daha dengeli ve yüzeye çıkma kabiliyeti yüksek gibi kullanımını kolaylaştırarak yemleme verimini arttıracak raket tasarımıydı bu.
Raketin taşıması gereken en önemli özelliklerini kısaca sıralamak gerekirse: hafif olması, iyi yüzme kabiliyeti, uzak mesafeden kolayca görünebilmesi ve geri sarılması kolay olmasıdır. İnanın bunu elde etmek hiç kolay değil. İlk önce yüksek yüzme özelliği olan içi hava kabarcıkları ile dolu plastikten burun kısmı yapıldı. Daha önce kullandığım Free Spirit raketin ahşap burun kısmını değiştirip çok daha hafif raket elde ettim ki atış mesafemi hemen birkaç metre arttırdım. Yeni burun kısımları 3 farklı renkte yapıldı – fosforlu turuncu ki bu renk özellikle normal güneş ışığında çok iyi görünür. İkinci renk olarak daha düşük ışıkta çok iyi görünen fosforlu sarı ve üçüncü, güneşin en parlak olduğu saatlerde ve özellikle hafif dalgalı durumlarda çok iyi görünen siyah renkte yapıldı.
Bugün Romford’da Specialist Tackle firmasının bu aynı 3 renkte ‘marker float’ (marker şamandırası) bulabilirsiniz. Gitme imkanınız yoksa posta teslimi sipariş verebilirsiniz. Bu şamandıralardan birkaç tanesini eski bir Funnel Web ( boru şeklinde çanta)’de saklıyorum. Fazla sayıya ihtiyaç duymamın nedeni ise en çok ihtiyacınız olduğunda marker bir yere takılıp suda kalmasıdır.
Markeri ve raketi E-clips, (Carp R'Us Gizmo’nun bir büyüğü) ile misinaya bağlıyorum. Bu bağlantıyla misinayı kesmeden ve kolaylıkla onları değiştirebilirim. E-clips bizim raketlerimizle standart donanım olarak sunulmaktadır.

   

Raketlerimizin gövdesi çok ince ve sürtünmeye dayanıklı plastikten yapılmıştır. Raket gövdesi üzerinde bulunan delikler eşi bulunmayan desende yapılmıştır ve bu raketin geri sarılmasını kolaylaştırır. Bizim raket diğer benzerlerinden farklı olarak su yüzeyinde kolayca hareket eder ve bir doğru çizgiden gelir. Raketi kullanılanlar hareket kabiliyetine inanamadıkları ve çok memnun kaldıklarını belirtiyorlar.
Raket delikleri büyük görünmesine rağmen, kenevir tohumunun dökülmesine izin vermemektedir. Bunun nedeni ise raket doldurulurken preslenme sayesinde bloke olmasıdır. Raketle yemlemede hiçbir zaman sadece haşlanmış kenevir tohumu kullanmam. Tek başına o raket atıldığının ilk aşamasında dökülmesine tahammül edemiyorum. Bu nedenle yemlediğim yemin daha ilgi çekici ve besleyici olmasını istediğimden diğer karışımları da ilave ederim.
Yemleme yemimin diğer bir parçası mutfak doğrayıcıda parçalanmış boililerdir. Parçalama sebebi raketten daha kolay dökülmeleri ve şeklinden dolayı daha çok yemi rakete yükleyebilmek olarak söyleyebilirim. Genellikle oltalarımda da kullandığım yemin yuvarlak olmamasına gayret ederim. Bu avımın artmasına neden olabilir mi bilemem, fakat kesinlikle avımın azalmasına neden olmayacaktır. Yemlemede kış sezonunda kullandığım bazı pellet türleri Dynamite Swim Stims ve Low Oil Carp Pellets, yaz mevsiminde ise DB Halibut Pellet örnek olarak verebilirim. Yemleme karışımımı tamamlayan hazır toz karışımı Dynamite Baits Amino Black. Bu toz karışım yemimi yapışkan yapıp hızlı dağılmasından dolayı da yem parçacıklarından bulut oluşturuyor ve bu bulut da Sazan’ın iştahla beslenmesine yol açmaktadır.
Haşlanmış kenevir tohumunu her zaman tuzlu suda hazırlıyorum. Son zamanlarda buna bir de kurutulmuş ‘chilli pepper’ ilave ederek biraz acılı olmasını sağlıyorum. 10 litrelik bir kenevir kabına birer avuç tuz ve acı biber atıyorum. Her zaman haşladığınız tohumlara tuz atarak onların tadını arttırırsınız. Bizler de yemeklerimizde bu nedenle tuz atarız. Düşünün ki patates haşlıyorsunuz ve ona doğal olarak tuz atıyorsunuz, buna attığınız tuzun 2 katını haşladığınız tohumlara atabilirsiniz.
Hazır toz karışımını yemleme yemine azar azar atınız. Fazlası yemin sertleşmesine yol açacak ve raketten dökülmesi zorlaşacaktır. Toz karışımı ilave ederken yemi rakete koyup deneyiniz – yem raketten dökülmemeye başladığında toz karşım yeterli olmuştur demektir. Yemin koyu bir çorba kıvamında olması ihtiyacınız olandır.

      

 Bazı göllerde tohum kullanımı yasaktır fakat bu raket kullanmanızı bırakmayı gerektirmez. Hatta burada herkes sadece boili kullanıldığından size avantaj sağlayacaktır. Tohum içermeyen raket yemlerim 2 mm Sazan pelleti British Groundbaits, ki büyüklük olarak o kenevir tohumu büyüklüğündedir ve yeme gerekli kıvamı vererek raketten düşmesini önlemektedir. Bu pellet yanı sıra birkaç çeşit pellet daha ilave derim: 3 ve 6 mm Dynamite Baits Swim Stim, kullanacağım boili aromasında Mainlines Response pellet, ki bu durumda Maple 8’den bahsediyorum. Maple 8 herhangi bir avlakta hem yaz ve hem de kış sezonu için mükemmel bir yemdir. Yemleme yemine büyük miktarda parçalanmış boili ekleyerek yemden bir halı oluşturuyorum ki iğnedeki boilim de bu halının üzerinde kalacaktır. Buradaki sır yemlemede kullanılan yemlerin farklı ebatlar ve içerikte olmasındadır. Burada, anlayacağınız gibi, kendi tohumlarının kullanılmasından bahsetmiyorum.
Yapacağınız yemlemenin çekiciliğini arttırmak için karışıma kuru tozlar için kullanılan aroma kullanabilirsiniz. Bana göre pellet ve boililerin bu aromadan güzelce emmesi sağlanmalıdır. Aromayı direk PVA poşetine dökülmesi aynı verimi verdiğine inanmıyorum. Herhangi bir Mainline sıvı aroması raket yemi yapılmasında iyi verim verecektir ve bunun en iyi örneği Mainline Active Maple 8’dir.

  

 Yemin kıvamı atış esnasında raketten düşmeyecek şekilde olmalıdır. Karışımın yapışkan hal alıncaya kadar su ilave ediniz. Minik 2 mm pellet çok az su ilave ettikten sonra bile yemi yapışkan yapacaktır. Karışımı raketin içine biraz bastırarak yemin daha iyi tutunmasını elde edecek ve atış esnasında dökülme olmayacaktır.
Karışımınızı günde birkaç kez karıştırarak suyun alt kısmına toplanmasını önlersiniz. Eğer karıştırma yapmazsanız yeminiz topak topak olacaktır. Eğer bu olursa yemin tamamını elle yoğurmanız gerekecektir ki bu da kolay olmasa gerek. Yem topak halinde ayrılıyorsa kuru pellet ekleyerek fazla nemini alabilirsiniz. Böylece raket su yüzeyine vurduğunda yemin dağılması kolaylaşacaktır. Tabii ki de yeminiz kuru kaldıysa da su ilave ederek sorunu halledebilirsiniz.
Raketi sadece 40 metreye kadar attığım mesafelerde tamamıyla dolduruyorum. Raketin tam doldurulması uçuş esnasında sallanmasına yol açacak ve atış mesafesini hem azaltacak hem de isabet derecesini düşürecektir. Kısa mesafelerde bu sorunu daha sert atarak ve raketin daha yumuşak suya inmesini sağlayarak aşabilirsiniz.
Tam dolu raketle yemleyerek kısa sürede büyük miktar yem atabilirsiniz. Korda’nın boş raket ağırlığı 40 gr (1 1/3 Oz), ağır karışımla dolu iken ise 165 gr ( 5 Oz). Bu nedenle tam dolu raketi atabilmek için de güçlü kamışa ihtiyacınız olacaktır.
Azami atış mesafesi elde edebilmek için raketi 2/3 kısmını doldurmanızı tavsiye ederim. Bu durumda raketin ağırlığı yaklaşık 145 gr olacak ve ayrıca da uçuşunu daha dengeli yaparken daha uzağa gidecektir. Eğer siz devamlı marker yakınına atmazsanız raketteki yemi biraz azaltarak mesafeyi arttıracaksınız. Her zaman raketteki yemi iyice bastırınız. Bu yemin uçuş esnasında dağılmaması, raketin uçuşunu dengeli kılacak ve harika atış ritmini yakalayacaksınız. Ben her iki elimi raket doldurmak için kullanmam. Bunun nedeni atış ritmi bozukluğu yaratması ve atışların isabetli yapmamı engellemesidir.

 

Bir çok insan kamış ucu ve raket arası mesafeyi ( sarkma mesafesini) oldukça kısa tutmaktadır. Bundan işiniz angaryaya dönüşerek kamışın imkanlarını kullanmanızı engeller. Dünya çapında casting uzmanı olan Danny Mischops bu sarkma mesafesini kamışın eklemine kadar olması gerektiğini zamanında bana öğretmişti. Bu uzunlukta sarkmayı devamlı kullanarak çok daha uzak mesafeleri yemleyebildiğinizi fark edeceksiniz.
Ben yemlemeyi her zaman misinayı makine klipsine takarak yaparım. İlk önce raketi markerin biraz uzağına atarım. Raket düştükten sonra hızla misinayı raketin markere gelinceye kadar sarıp misinayı klipse geçiririm ki atış mesafesi sabitlenmiş olur. Bunu yapmadan atarsam yemi raketin içine bastırdığımdan raket suya düşünce yem hemen dökülmez. Bu da bana raketi markerin yanına çekmek için zaman olur. Fakat klipse takılı misina ile her zaman aynı mesafeye atacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii ki ilk önce o mesafeyi iyice tutturmayı öğrenmelisiniz. Gereğinden daha güçlü atarsanız raketle vedalaşabilirsiniz.
Raket markere yaklaşırken ben kamışı dik tutuyorum. Misina takılı olduğu klipse vurmadan kamışı hızla ileri iterek bu vurmayı hafifletiyorum. Bu şekilde misinanın kopmasını engelliyorum veya kopmasa da raket misina biteceğinden tepkisel olarak geri gelecek ve dökülmesi gereken yerden daha geriye dökülecektir. Misinanın makine klipsinde kesilmemesi için ek emniyet olarak klipse daha önce 1 cm’lik kalın örgü ip takıyorum.
Herhangi bir yemleme türünde ritme girmek çok önemlidir ve spodding bunun bir istisnası değildir. Yemin bulunduğu kap tam ayaklarımın yanında tutuyor ve raketi doldurmak için sadece hafifçe eğilmem gerekir. Ki raketin doldurulmasını da tek elle yapılması tavsiyesini daha önce vermiştim. Raketi toplarken kamış ucu ve raket arası mesafeyi uzun bırakarak raketi direk boş elime ulaştırıp raketi doldurmaya geçiyorum.
Bazılarının çok kısa sarkma mesafesi bırakıp kısa olduğunu görünce de tekrar makine kalamasını açıp bir miktar misina bırakmak gerektiğinden gerekli olmayan zahmetlere katlanırlar. Tüm bu zahmetler de en önemlisini – ritimden çıkmasına neden olarak mesafe ve isabeti kötü etkilemektedir.
Hiçbir zaman yem kabını arkanıza koymayınız. Sudan biraz mesafeli durarak tüm yemleme prosesini doğru planlayınız. Suya sırtınızı çevirmeniz her şeyi bozacaktır.Dikkatinizi özellikle raketin yemleme bölgesinde su yüzeyinde duracak zamana çekmek isterim. İzlenimlerime göre birçok insan raketi tamamıyla boşalacak kadar yeterli süre orada bekletmiyor. Dolayısıyla da raketi çekerken belli miktar yemi yolda dökecektir. Ağır yem karışımı kullandığımda raket düştükten sonra en azından 10’a kadar sayarım. Bu kadar saymamın nedeni de daha önce böyle bir yemin tam olarak dolu bir raketten boşalması için gereken süre 10 saniyedir.
Su dalgalı ise bu boşalma süresi raketin dalgalardan salladığından daha kısadır. Eğer su dalgalı değilse bunu ben kamışın ucunu hafifçe sallayarak raketin tam yemleme bölgesinde boşalmasını sağlıyorum.
Siz de benim kadar spodding tecrübesi kazandığınızda rakette ne kadar yem kaldığınızı raketin yüzeye çıkma ve batma süresinden anlamaya başlayacaksınız.
Misinayı sararken mümkün olduğunca onu sudan yukarıda tutmaya çalışıyorum ve eğer raket hemen su yüzeyine çıkmazsa demek ki içinde hala bir miktar yem var.
Raketi topladığınızda gördünüz ki içinde hala birkaç adet parçalı boili var. Bu durum da sizi yanıltabilecektir. Burada gözden kaçan durum aslında rakette diğer daha ufak yemlerden de kalmış, fakat onların raketi sarma esnasında raket deliklerinden yolda düşmüş olmasıdır.
Gerekirse raketi daha uzun süre yemleme bölgesi üzeride tutunuz, veya yeminizi daha sıvı hale getiriniz ki raket daha kısa sürede tüm yükünü boşaltsın.
Son olarak kaç tane raketle ne kadar yem atmalıyız konusunu konuşalım. Burada, daha önce de söylediğim gibi mevsim şartları ve beklenen tahmini balık miktarı ve büyüklüklerine göre yem miktarı belirlenir. Yazın akşam yemlemesi olarak 15-20 raketle başlıyorum. Kışın 10’dan fazla olmamalı. Birçok avlakta gece raketle yemlemeyi çok az insan yapmaktadır, fakat bu yemleme çok iyi verim verdiğini belirtmek isterim. Eğer yemleme mesafesini belirleyen misinanız makine klipsinde takılı ise yapacağınız tek şey yemlediğiniz bölge yönünü tutturmaktır. Misinanızın her klipse vuruşu demek sizin yeminizin yemleme bölgesine döküldüğü demektir. Tam yemleme bölgesinde olduğundan gündüzden ayarladığınız mesafe ve klipsle takılı misinanızın olduğundan eminsinizdir.
Bana göre her balık vuruşundan sonra 2-3 dolu raket ideal taktiktir.
Bazı istisna avlaklarda (Frimley gibi) raketle yemleme verimli olmayabilir. Balık vuruşundan sonra raketle yemleme intihar gibidir. Burada ben ilk önce 20-30 raketle ve gece de 6-8 raketle gece yemledikten sonra başka yemleme yapmam. Hatırladığım kadarıyla alınan balıktan sonra yemlediysem hiçbir tane balık alamadım.
Bunun tam tersi durum kulübümüzün başka bir gölünde var. Eğer gece yarısına kadar ‘tren lokomotifi’ vurmazsa ‘yemek saatini’ sinyalini raketle veriyorum.
Sonraki ayımızın yazımda uzak mesafe atışları için gerekli araç gereçleri – kamış, makine, misina ve şok liderler gibileri inceleyeceğiz. Aynı zamanda benim atış stilimi de göstereceğim.
O zamana kadar gergin misinalar. Şu anda saat sabahın 04:30’u ve ben avlandığım bölgeyi değiştirmeden biraz uyumalıyım.

Gergin misinalar!

Danny Fairbrass

Çeviri:Erdinç S. Hatib

Çevirilerin izinsiz kopyalanması veya parçasının alınması yasaktır!!!

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret94864
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 12° 7°
Saat

Sponsor Bağlantı